Четвер, 28.11.2024, 03:26 | Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід

Каталог статей


Житомирщина є прикладом міжетнічної толерантності
Житомирщина є прикладом міжетнічної толерантності

                На території Житомирської області проживає більше 100 національностей та народностей, серед яких українці, росіяни, поляки, євреї, німці, греки, чехи. Найбільш чисельною національністю в районах регіону є українці, на другому місці – росіяни (5% загальної чисельності населення), на третьому місці – поляки (3,5%).

Найбільше росіян проживає в містах області та в Коростишівському районі. На Житомирщині функціонує близько 600 загальноосвітніх навчальних заклади, в яких вивчаються мови національних меншин, серед яких 3 школи з російською мовою викладання та 2 єврейських загальноосвітніх навчальних заклади. У навчальному році 2013-2014 в 415 школах у 5-х класах російська мова вивчається, як друга іноземна мова. Майже 41 тис. учнів в області вивчають російську як предмет та близько 14 тис. учнів – факультативно.

До речі, саме на Житомирщині проживає найбільша польська діаспора в Україні, яка налічує близько 50 тисяч осіб. Найбільше поляків проживає в Баранівському районі, Романівському, Червоноармійському районах та в містах – Житомирі, Бердичеві, Новоград-Волинському.

З метою збереження і розвитку етнічної самобутності національних меншин України, задоволення їх культурних, мовних та інформаційних потреб в області проводяться різноманітні фестивалі та концерти за участі національних меншин. Так найпопулярнішими є Обласний фестиваль польської національної культури «Полоній на осінь в Романові», Дні польської культури у Житомирі та Міжнародний фестиваль польської культури «Веселка Полісся». За побажаннями батьків польська мова викладається у 19 школах десяти районів та міст регіону. Близько 1 тис. учнів вивчають польську мову на уроках та 325 – факультативно.

Багатогранність національного складу населення Житомирщини вимагає виважених дій у сфері реалізації державної національної політики, збереження міжетнічної толерантності. Відсутність міжетнічного протистояння, конфліктів на національному ґрунті; збереження міжетнічного миру та злагоди; створення відповідних умов для збереження та розвитку культур національних спільнот регіону - найзначніші досягнення в реалізації завдань Президента України щодо зміцнення міжнаціональної злагоди та порозуміння, задоволення культурних та освітніх потреб національних меншин. У 2013 році в Україні передбачено 3 375 000 грн. бюджетних коштів на реалізацію державної політики зі зміцнення міжнаціональної злагоди та порозуміння в регіонах, з яких 300 000 грн. – на відтворення культури нацменшин.

Міжнаціональні відносини в області є толерантними, чому значною мірою сприяють спільні обласні фестивалі національних культур, участь представників національних спільнот у святкуванні історичних ювілеїв, пам’ятних дат в житті того чи іншого етносу. З року в рік у відзначенні Дня Європи беруть участь представники національно-культурних товариств області. В області офіційно більше 63 національно-культурних товариств.  Найбільшою суспільно-громадською та культурно-просвітницькою активністю вирізняються наступні національно-культурні товариства: Польське наукове товариство у Житомирі, обласна Спілка поляків України, обласне німецьке національно-культурне товариство «Відергебурт», Житомирська міська Спілка волинських чехів, обласна громадська організація «Руська співдружність».

Поглибленню економічних, соціальних,  культурних та інших відносин між німецькою громадою регіону та територіальними громадами Німеччини сприяє Житомирське обласне німецьке культурно-національне товариство «Відергебурт». За сприяння товариства щороку в Житомирі проходять грудневі музичні вечори – конкурс піаністів імені С.Ріхтера. Вагому роль в розвитку етнонаціональних відносин відіграє Житомирська обласна громадська організація «Руська співдружність», за ініціативи якої проходять  «День родини, любові і вірності», конкурс дитячого малюнка за мотивами казок О.С.Пушкіна, персональні виставки художника-графіка Ю.І.Бірюкова.

Наразі в області спостерігається активізація діяльності національно-культурних товариств регіону. Зокрема, якщо в громадській раді при облдержадміністрації 2011-2013 рр. були представлені 3 національно-культурних товариства регіону (польське, російське та німецьке), до складу новоутвореної громадської ради 29 січня 2013 року ввійшли ще й представники чеської та ромської спільнот.

На Житомирщині зареєстровано 10 друкованих видань національних меншин, зокрема польської, російської та єврейської. За цільовим призначенням це видання релігійні, громадсько-просвітницькі, загальнополітичні. Засновниками видань є релігійні і громадські організації, юридичні і фізичні особи.

Житомирська обласна державна телерадіокомпанія транслює передачу «Слово польське», на обласному радіо щомісяця виходять в ефір польськомовна програма «Єдність» та програма «Чеська світлиця».

            Житомирщина, реалізовуючи державну політику, активно сприяє задоволенню етнокультурних потреб національних меншин: відродженню їхніх звичаїв і традицій, всебічному розвитку мови й освіти, аматорського та професійного мистецтва, охороні та збереженню пам'яток історії та культури, заснуванню періодичних видань.

Прес-служба облдержадміністрації
Категорія: Головні публікації газети | Додав: Vileon (07.11.2013)
Переглядів: 494 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: